Mai nap a másik népszerű víruskergetőt, az Avast Antivirust szemlézzük. A honlapról letölthető 5 megabájtos online-telepítő futtatása után telepítési módot választhatunk. Itt már az Avirával ellentétben nem ússzuk meg a járulékos szoftverek nélküli telepítést, ha nem figyelünk, alapértelmezésben most épp a Dropboxot akarja feltelepíteni az Avast. Amennyiben a kis pipát nem vesszük ki, alapértelmezésben települ is a Dropbox, ami rendkívül színvonalas, és hasznos program, és szolgáltatás, de esetünkben kéretlen alkalmazás. Esetenként a Google Chrome-ot, és annak böngészőbe épülő moduljait (toolbars) is erőlteti, ennek fényében van valami bája az un. „browser cleanup tool” funkciójának, aminek a feladata a böngészőt kiganézni a felesleges, beépülőktől…
Normál telepítési módot választva elolvashatjuk a végfelhasználó szerződést, majd az Avast létrehoz egy rendszervisszaállítási pontot, és a netről lehúzza a legfrissebb telepítőkészletet. Telepítés közben megmutatja a legfontosabb funkcióit.
Alapértelmezésben 30 napig használható, de egy egyszerű email-es regisztráció után ez egy évre hosszabbodik. Az Avast menü-szerkezete átlagos, vagy kevésbé tapasztalt felhasználók számára kissé átláthatatlan, szövevényes lehet, a beállítások menüben található opciók mennyisége sem kevés. A rendszer sebességét különösebben nem lassítja az Avast, a manuális keresés sebessége átlagos vagy átlagnál picit lassabb. Az AV-Comparatives független antivíruslabor tesztjei szerint megbízható védelemmel látja el gépünket, ismert és ismeretlen fenyegetésekkel szemben is, vakriasztási rátája is átlagos, és internetes böngészést támogató védelmet is biztosít. Megemlítendő még a „Software Updater” funkciója is, ami a telepített alkalmazások újabb változatának megjelenésére figyelmeztet (pld. Java, Flash, vagy böngészőfrissítések). Összességében ajánlható, ingyenes, megbízható vírusirtó, gazdag beállítási lehetőségekkel,funkciókkal, a fizetős változata pedig további extra védelmet kínál, tűzfal, és „online bankolás védelem” formájában.