Tipikus hiba tablet vásárlásnál: ” Ezt a táblagépet vedd, szinte ugyanannyiba kerül mint a másik, és ez nyolc magos, az meg csak négy, tehát sokkal gyorsabb!” – szól a megállapítás. Csakhogy ez közel sem így van. A processzormagok száma nem feltétlen döntő a sebesség tekintetében, olyan ez, mint ahogy a fotózásnál: egy fényképezőgépnél sem a megapixel szám alapján kellene döntést hozni, és az autó teljesítményét sem kizárólag a hengerek száma határozza meg.
A tabletek lelke, az un. „SoC” a System On a Chip rövidítése, gyakorlatlag a „SoC” tartalmazza az összes lényeges vezérlőt a tableteknél.Ennek a típusa határozza meg a tablet teljesítményét. Hiába ül pld. egy Alcor Access 0719R tabletben egy nyolcmagos MediaTek rendszerchip 8db. Cortex-A7 processzorral 1.7GHz-es órajelen ketyegve, egy négymagos Krait 300, Intel ATom Z3560, vagy Tegra K1, vagy a Cortex A15 CPU-k keresztbe hosszába megverik a MediaTek csipjét. Mivel az Androidos alkalmazások jórészt még nincsenek felkészítve 8 processzormag kihasználására, ezért a való életben egyelőre nem igazán látjuk ennek előnyét.
Érdemes tehát tablet vásárlás előtt tájékozódni a rendszerchipről, és megnézni, hogy milyen teljesítményt produkál egyszálas, többszálas, 3D-s, és egyéb tesztekben, és ez alapján döntést hozni. Az sem mindegy, hogy a kijelzőn mekkora felbontást kell meghajtani a grafikus vezérlőnek: A Xiaomi MiPad pld. már a fullHD-nál is nagyobb, 2048×1536-os felbontású kijelzővel dolgozik, ám a kimagasló teljesítményű Nvidia Tegra K1 SoC 3D teljesítményben köröket ver akár 8 magos társaira is.
Végül pedig csak ismételni tudom: Olcsó tabletet venni nagy hiba, és biztosan megbánjuk majd.